Germany | Finland | Saint Petersburg | Drive

Kümeler

KÜMELER

Küme: Çeşitli nesnelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan gruplara küme denir.Nesnelerin her biri ait oldukları kümenin bir elemanıdır.

Kümeler isimlendirilirken büyük harflerle,elemanları da küçük harflerle isimlendirilir.

Kümenin içerisine aynı eleman 2 defa yazılmaz.

Kümeler 3 farklı şekilde gösterilir.

1)Liste Yöntemi: Kümenin elemanları tırnaklı ayraç yani küme parantezi içine aralarına virgül konulup sıralanarak yazılır.

2)Ortak Özellik Yöntemi: Tırnaklı ayraç içine varsa nesnelerin ortak özellikleri yazılır.

3)Şema (Venn) Yöntemi: Elemanların yanına nokta konularak düzlem parçası içinde gösterilmesidir.

(Venn bu temsil biçimini bulan adamın adıdır.)

Boş Küme: Elemanı olmayan kümeye boş küme denir.Boş kumbara,içinde kalem olmayan kalemlik örnek olarak verebiliriz.

Evrensel Küme: Belirli bir alandaki nesnelerin tümünü içerdiği varsayılan kümeye evrensel küme denir.KÜMELERDE İŞLEMLER

Birleşim İşlemi: İki kümenin birleşimi demek, her iki kümedeki elemanlardan oluşan kümedir.A veya B olarak ifade edilir.

Kesişim İşlemi: İki kümenin kesişimi demek, bu kümelerin ortak elemanlarından oluşan yani her iki kümede de olan elemanların kümesidir.A ve B olarak ifade edilir.

Fark İşlemi: A kümesinin B kümesinden farkı demek, A kümesinde olup B kümesinde olmayan elemanların oluşturduğu kümedir.Yanlız A’da olanlar veya sadece A’da olanlar da denir.A\B yada A-B olarak gösterilir.Her zaman fark işaretinin sağındaki küme boş olacak.

Tümleme İşlemi: A kümesinin tümleyeni demek, evrensel kümenin elemanı olup A kümesinin elemanı olmayan elemanlardır.Yani A kümesinin dışında kalan elemanlardır.

Alt Küme: Bir büyük ve birde küçük iki kutumuz var.Küçük kutunun içine bir elma koyduktan sonra bu küçük kutuyu büyük kutunun içine yerleştiriyoruz.Şimdi buradaki küçük kutu büyük kutunun alt kümesidir.Yani büyük kutu küçük kutuyu kapsar. 6/A sınıfı okulumuzun bir alt kümesidir.

kumeler

ÖRNEK SORU 1 - Video

 


ÖRNEK SORU 2- Video

Our website is protected by DMC Firewall!