Germany | Finland | Saint Petersburg | Drive

Yanıltan Grafikler

YANILTAN GRAFİKLER

Yanıltan grafikler aslında tam olarak gerçeği yansıtmayan, hazırlayan kişiye göre tarafsızlığını yitirebilen, şekil olarak bizi yanıltabilen grafiklerdir.

Grafikler, küçük oyunlarla ve bazı bilgilerin verilmemesiyle bazen yanıltıcı olabilirler.Yanıltan grafiklerde veriler doğrudur ancak gösterim şekli yanıltıcıdır.

Yanıltan grafiklerde eksen aralığının farklı alınması yanlış yorumlamalara yol açar.Yanıltan grafikler sayesinde öğrencilerde farkındalık yaratılarak kendilerine sunulan bilgileri sorgulama becerileri kazandırılır.

TV kanallarının izleyici oranlarında, eksen aralıklarının farklı olması sanki aralarında çok fark varmış gibi gösteriliyor.Halbuki aralarında çok az oran farkı vardır.

Bisiklet firmalarının reklam grafiklerinde satışları anlatmak için fiyat ve özellik grafikleri kullanılır.Bu grafiklerde başlama noktaları 0 olmadığı için yanlış yorumlamalara yol açar.

Bir mağazanın fırın satışlarını anlatan grafiklerinde, 2007 yılında 200 fırın satmış ama 2008 yılında 300 fırın satmış.Bunu gösterirken daire grafiğinde gösterip,2007 yılını küçük daire 2008 yılını büyük daire yaparsa yanlış yorumlara yol açar.

Diş macunu reklamında, 4 diş doktorundan üçünün bu macunu tavsiye ettiği söylenmektedir.Burada kişisel düşünceler ön plana çıktığı için halkı yanıltır.

 Örnek Grafik İnceleme: Aşağıda fiyatların gösterildiği grafikte, gümüş bisikletin fiyatının diğer markanın yarısı kadar olduğu kanısı uyanmaktadır.Halbuki fiyatlar 300 ve 350'dir.Özelliklerin gösterildiği grafikte, gümüş bisikletin özelliğinin diğer markanın 3 katı olduğu yorumu yapılabilir.Halbuki özellikler 9 ve 7'dir.Sonuç olarak her iki grafikte yanıltan grafiktir.

 

 


 

ÖRNEK SORU - Videolu Anlatım

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd